Czym są paski ketonowe i jak wykonywać pomiary ciał ketonowych

Kto i w jakim celu powinien wykonywać pomiary ciał ketonowych w moczu lub krwi? Czy przejście na dietę ketogeniczną oznacza, że koniecznie musisz zaopatrzyć się w paski ketonowe? Wyjaśniamy!

Paski ketonowe to produkt służący do pomiaru ciał ketonowych. Czy zdrowe osoby na diecie keto powinny regularnie dokonywać takich pomiarów? Nie! Paski powstały w zupełnie innym celu. Jakim? Sprawdź!

Paski ketonowe – dla kogo?

Dla kogo przeznaczone są paski do pomiaru ketonów we krwi lub moczu? Stworzono jest z myślą o osobach cierpiących na cukrzycę typu 1, aby w szybki i łatwy sposób ocenić grożące im ryzyko kwasicy ketonowej. Za pomocą pasków ketonowych można mierzyć poziom kwasu acetooctowego, hydroksymasłowego oraz acetonu w organizmie.

Diabetycy powinni zaopatrzyć się w paski ketonowe i dokonywać regularnych pomiarów wówczas, gdy poziom glukozy we krwi jest wyższy niż 240 mg/dl, odczuwają przez dłuższy czas suchość w ustach lub mają wzmożone pragnienie. Po paski ketonowe powinni też sięgnąć pacjenci odczuwający długotrwałe zmęczenie i wyczerpanie, diabetycy, u którzy nagle pojawiają się trudności z oddychaniem, nudności, wymioty oraz bóle brzucha. Regularnie badania ciał ketonowych powinny też dokonywać kobiety w ciąży ze zdiagnozowaną cukrzycą ciążową.

Warto wiedzieć, że kwasica ketonowa jest chorobą, która w zaawansowanym stadium bezpośrednio zagraża życiu pacjentów. Dlatego też tak ważna jest diagnostyka i analiza próbek krwi lub moczu pod tym kątem. Objawem długo nieleczonej kwasicy jest charakterystyczny zapach jabłek wydobywający się z ust osoby chorej (organizm stara się pozbyć acetonu przez płuca). Zlekceważony tak poważny objaw może doprowadzić do dalszego rozwoju kwasicy i zakończyć się śpiączką cukrzycową. Dzięki paskom ketonowym można jednak uchronić się przed tym niebezpieczeństwem!

Dieta ketogeniczna a kwasica ketonowa

Czy przejście na dietę ketogeniczną może być niebezpieczne i wymaga monitorowania poziomu ciał ketonowych? Jeśli w stan ketozy zamierza wprowadzić się osoba bez schorzeń z zakresu funkcjonowania trzustki, wątroby i nerek, nie. Początkowo, w tzw. okresie przejściowym, poziom ketonów w organizmie oczywiście wzrośnie, ale nie na tyle, by problem warto było konsultować z lekarzem. Po 2-3 tygodniach stosowania diety, poziom ciał ketonowych wróci do normy!

Jak wykonać pomiar ciał ketonowych we krwi lub moczu?

Paski ketonowe dostępne są w aptekach bez recepty. Te, które pozwalają kontrolować poziom ciał ketonowych w moczu są niedrogie, a dla diabetyków dostępne dodatkowo z częściową refundacją. Paski do badania poziomu ketonów we krwi to już produkt znacznie droższy. Jak wykonywać badanie?

Metoda pomiaru ciał ketonowych w moczu jest bardzo prosta! Wystarczy pobrać próbkę do małego naczynia, umieścić w nim pasek i poczekać, aż zmieni kolor (zwykle następuje to po ok. 15 sekundach). Zwykle im ciemniejszą barwę uzyska, tym wyższe stężenie ketonów w organizmie. Instrukcja co do tego, jak interpretować uzyskany kolor paska, zawsze znajduje się na opakowaniu!

Do badania poziomu ketonów we krwi trzeba już wykorzystywać odpowiednio skalibrowany glukometr. Takie badanie jest trudniejsze, ale uzyskane wyniki są bardziej wiarygodne.

Niezależnie od tego, czy wybrane zostaną paski ketonowe służące do badania poziomu ketonów w moczu, czy we krwi, badania zawsze powinno dokonywać się o podobnej porze. Wówczas porównywanie wyników jest dokładne i najłatwiej wykryć ewentualne zachodzące w organizmie zmiany.

Wyniki stężenia ciał ketonowych – o czym pamiętać podczas ich odczytywania

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że skala służąca do badania poziomu ketonów różni się zależnie od tego, czy wykorzystana zostanie próbka z krwi, czy z moczu.

W przypadku badania próbki moczu zabarwienie paska zazwyczaj zmienia się w skali od 0 (co oznacza, że ciała ketonowe nie zostały wykryte) do 4 (duża ilość ciał ketonowych). Wyniki mogą jednak zostać zafałszowane. Wyższy, dodatni wynik testu zobaczą np. osoby stosujące leki hipotensyjne (kaptopryl). Zmiana faktycznego wyniku może też wynikać z zabarwienia próbki, które występuje np. po spożyciu niektórych owoców i warzyw (np. buraków, jagód, marchwi).

Ujemny wynik czasem uzyskuje się, jeśli paski ketonowe były nieodpowiednio przechowywane (wystawione na silne działanie powietrza albo słońca) albo gdy próbka moczu jest mocno zakwaszona.

Paski ketonowe to produkty stworzone przede wszystkim dla diabetyków. Dzięki nim chorzy mogą sprawdzać poziom ketonów i wcześnie wykryć ryzyko wystąpienia kwasicy ketonowej. Z kolei zdrowe osoby w czasie diety ketogenicznej nie powinny martwić się poziomem ketonów. W ich przypadku regularne mierzenie poziomu ciał ketonowych nie jest konieczne. Jeśli jednak pojawią się niepokojące objawy (takie jak nadmierna senność, wymioty, biegunka czy suchość w ustach) warto skontaktować się z lekarzem. Na podstawie zebranego wywiadu i doświadczenia zleci on dalsze badania.

Powiązane:

Archiwum: luty 2024
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Puszyste pyszne domowe biżkoptowo tłuszczowe ciasto z owocami

Następny artykuł

Ile węglowodanów wyrzuca z ketozy wpisując się długotrwałe utrzymanie odchudzania

Zobacz też