Dieta keto a karmienie piersią – czy można?

Dieta keto a karmienie piersią to temat, który lekarze i dietetycy zaczęli bardziej zgłębiać wraz z coraz większą popularnością diety wysokotłuszczowej. Poznaj wyniki ich badań i obserwacji!

W skrócie:

  • Karmiąc dziecko, nie zaleca się stosowania restrykcyjnej diety ketogenicznej, ponieważ może to prowadzić do niedoboru węglowodanów. ‍
  • Zbyt mała ilość spożywanych węglowodanów podczas karmienia piersią może prowadzić do poważnych problemów, takich jak kwasica ketonowa. ‍
  • Można dostosować dietę ketogeniczną do potrzeb matek karmiących, zwiększając spożycie węglowodanów poprzez dodanie owoców do codziennego menu. Wprowadzenie 3-4 większych porcji owoców dziennie może zapewnić odpowiedni poziom węglowodanów. ‍

Dieta keto a karmienie piersią – tak czy nie?

Czy karmiąc dziecko możesz jednocześnie wciąż stosować dietę ketogeniczną? Tak – jeśli odpowiednio ją zmodyfikujesz!

Kobietom karmiącym nie zaleca się pozostawania na diecie ketogenicznej w jej najbardziej restrykcyjnej postaci. Dlaczego? Podczas karmienia piersią dziecko każdego dnia pozbawia cię ok. 30 gramów węglowodanów. Jeśli więc wciąż będziesz spożywała ich minimalne ilości (poniżej 50 gramów dziennie), możesz zaszkodzić sobie lub swojemu dziecku! 

W skrajnych przypadkach zbyt mała ilość spożywanych węglowodanów powoduje kwasicę ketonową – poważny stan wymagający szybkiej reakcji i hospitalizacji. Do jego pierwszych objawów należą: zawroty i bóle głowy, ból w klatce piersiowej, osłabienie i senność. Z czasem dochodzi do zaburzeń świadomości, a ostatecznie – śpiączki. Nie warto więc ryzykować!

stosowanie diet restrykcyjnych w okresie karmienia piersią, może zaszkodzić Tobie i dziecku

Jak dostosować dietę ketogeniczną do potrzeb matek karmiących?

Jak już wspomnieliśmy – podczas karmienia piersią nie musisz jednak całkowicie rezygnować z diety ketogenicznej. Wystarczy, że nieco ją zmodyfikujesz i zwiększysz ilość przyjmowanych węglowodanów. Jak? Prosty i bardzo zdrowy sposób to włączenie do codziennej diety owoców. Wystarczą już 3-4 większe sztuki dziennie, abyś uzyskała właściwy poziom węglowodanów!

Pamiętaj ⚕️

Jeśli zdecydujesz się na dietę keto, przedyskutuj to z lekarzem i dietetykiem. Sama w sobie dieta keto NIE jest zalecana kobietom w ciąży. Nie ryzykuj.

Dieta keto a karmienie piersią to temat, na który do niedawna większość lekarzy wypowiadała się dość jednoznacznie. Nie pochwalali takiego połączenia i zalecali matkom karmiącym rezygnację z dotychczasowego modelu odżywiania. Dziś wiadomo jednak, że na czas karmienia wystarczy jedynie lekko zmodyfikować dietę. Z czasem możesz wrócić do niej w pełnym zakresie!

Najczęściej zadawane pytania 

Czy noworodki są w ketozie?

Nie do końca. Ketogeneza jest naturalnym dla nich procesem, tak samo jak i dla dorosłych. 

Powiązane:

Archiwum: luty 2024
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Ile węglowodanów wyrzuca z ketozy wpisując się długotrwałe utrzymanie odchudzania

Następny artykuł

Dieta niskowęglowodanowa - ile węglowodanów jeść dziennie, aby schudnąć

Zobacz też