Doskonałe keto sushi w wersji bezzbożowej to azjatyckie danie – ketogeniczna przekąska, którą pochwalisz się przed znajomymi. W ostatnich latach bycie fit jest bardzo modne tak, jak i jedna z wielu – dieta ketogeniczna.
W skrócie:
- Sushi to popularne azjatyckie danie, które można przygotować także w wersji bezzbożowej dla osób na diecie ketogenicznej.
- Różnorodność sushi pozwala na kreatywne aranżacje. Nadzienie można zastąpić produktami keto, a ryż wystarczy zamienić na ryż warzywny.
- Keto sushi wcale nie różni się przygotowaniem od tradycyjnego.
Skąd pochodzi sushi?
Na ogół mówi się, że sushi to wynalazek japoński, niemniej błędem jest przekonanie, że to Japończycy wymyślili tę elegancką potrawę. Tak naprawdę jeszcze przed naszą erą sushi powstało w Chinach. Ryby słodkowodne złowione wzdłuż rzeki Mekong próbowano konserwować, wrzucając je do beczek wypełnionych gotowanym ryżem. Na skutek fermentacji ryż robił się kwaśny, jednak ryby jeszcze przez jakiś czas zdatne były do spożycia. Ten sposób konserwowania przeniesiono do Japonii, gdzie puścili go w obieg buddyści, którzy nie jedli mięsa.
Z czasem zaczęto zjadać nie tylko częściowo sfermentowane, ale i prawie surowe ryby oraz sfermentowany ryż. Trudno byłoby wypisać z imienia i nazwiska autora sushi, na pewno jednak jego korzenie znajdują się w Chinach lub w późniejszym czasie w Japonii.
Jak powinno wyglądać prawdziwe sushi?
Na przestrzeni wielu setek lat stworzono sporo przepisów na sushi, jedno je jednak zawsze łączy – to potrawa „na jeden kęs”, wymieńmy kilka z nich:
- nare–zushi – to najstarsza forma tej potrawy, czyli najprawdziwsze sushi przygotowane z ryby funa (rodzina karpiowatych), patroszona ryba, konserwowana najpierw w soli, następnie w ryżu fermentowanym. Jeśli jeszcze gdzieś uda ci się znaleźć to danie, koniecznie wypróbuj;
- inari–zushi – składniki nie są tu obtoczone, jak zwykle wodorostami, ale tofu;
- temaki–zushi – to rożek z wodorostów, do którego luzem zostają wrzucone składniki.
Do tej pory modyfikacji sushi powstało wiele, w każdej części świata, również w Polsce, gdzie wymyślono kashi, czyli sushi z kaszy i pstrąga wędzonego lub śledzia, a na potrzeby diety powstał przepis na zielone keto sushi. Wspólną cechą sushi z ryżem jest surowa ryba, wodorosty i ryż.
Keto sushi – udoskonalony przepis japoński w diecie ketogenicznej
Zielone keto sushi to kolejna wariacja azjatyckiej potrawy. W tym wydaniu zamiast ryżu głównym wypełnieniem jest ryż z brokuła.
Składniki:
Masa brokułowa:
- 1 świeży brokuł lub opakowanie brokuła mrożonego;
- 1 awokado, nie za duże;
- rafinowany olej kokosowy – 1 łyżka do smażenia;
- 3 arkusze wodorostów nori;
- sól, pieprz do smaku;
- 1/2 cytryny.
Nadzienie:
- 1/2 ogórka zielonego świeżego;
- 3 plastry wędzonego łososia.
Sposób przygotowania:
Brokuła należy podzielić na różyczki, po czym rozdrobnić, najlepiej w malakserze. Powinno się uzyskać drobne kawałki wielkością przypominające ryż. Przy brokule mrożonym trzeba poczekać, aż się rozmrozi. Na patelni należy dobrze rozgrzać olej kokosowy, wrzucić rozdrobnionego brokuła, często mieszając smażyć go około 5 minut. Ostudzić.
Awokado i sok z cytryny zmiksować, dodać do niego ostudzoną masę, doprawić pieprzem i solą. Na każdy arkusz wodorostów nori ułożyć 1/3 masy. Natomiast na brzegu każdego arkusza ułożyć po plastrze łososia wędzonego oraz ogórka pokrojonego w słupki.
Zwijać w ciasny rulon, po czym włożyć do lodówki na około 20–30 minut. Przed podaniem wyciągnąć rulon i przekroić go na 5 plastrów.
Smacznego!
Sushi bez ryżu – przystawka na wynos
W diecie ketogenicznej nie zawsze ma się możliwość zorganizowania posiłku, kiedy się przebywa poza domem. Najlepszym sposobem jest przygotować przystawkę, między innymi taką, jak keto sushi bez ryżu. Wystarczy pominąć ryż, przygotować więcej warzyw i zawinąć je w nori.
Od edytora ✨
Jeśli się jest w trakcie diety, trzeba planować posiłki, jeżeli więc wiemy, że czeka nas wyjście poza dom, warto przygotować przystawkę na wynos, którą przy okazji możemy poczęstować znajomych i przyjaciół. Może dzięki temu także zaczną się zdrowo odżywiać?
Historia sushi to dowód na to, że kuchnia zazwyczaj ceni to, co najprostsze i najszybsze do wykonania, jednocześnie jednak mające bogatą tradycję. Keto sushi to najlepszy przykład.
Powiązane:
- Sałatka z wędzonym pstrągiem – klasyk w kilku odsłonach
- Keto zapiekanka z brokułami – pomysł na keto obiad
- Keto tortilla – przepis na danie dla osób na diecie wysokotłuszczowej
- Keto sałatka z kurczakiem lub awokado. Przepisy na sałatki keto!
- Low carb – przepisy na proste i szybkie do przyrządzenia dania
- Keto panierka – pyszny przepis na udany obiad