Kawa kuloodporna, czyli po prostu kawa z masłem. Na czym polega fenomen bulletproof coffee?

Kawa kuloodporna brzmi zdecydowanie lepiej, niż kawa z masłem. Opinie na jej temat są skrajne: jedni się zachwycają, inni – przewracają oczami. Przeczytaj nasz artykuł, by poznać argumenty obu stron i dowiedzieć się, na czym polega fenomen bulletproof coffee!

Bulletproof coffee to napój, który łączy kawę z olejem i masłem. Zwolennicy kawy kuloodpornej uważają, że mieszanka kawy z masłem jest świetnym źródłem energii, a dodatkowo poprawia koncentrację i zmniejsza uczucie głodu. Te wszystkie właściwości sprawiają, że obecnie kawa kuloodporna jest najbardziej popularna, wśród osób będących na diecie ketogenicznej.

Bulletproof coffee – dlaczego pije się kawę z masłem?

Twórcą kawy kuloodpornej jest Dave Asprey – amerykański przedsiębiorca, multimilioner i bloger. W 2004 r. podczas podróży w Tybecie, zachwycił się tamtejszymi smakami napojów, m.in. herbat z masłem i mlekiem jaka. Po powrocie do domu zaczął próbować różnych mieszanek i połączył ze sobą: kawę, masło i olej kokosowy. W taki sposób powstała właśnie bulletproof coffee. Kilka lat później na blogu Aspreya pojawił się przepis na tę miksturę. Dosyć szybko zyskał popularność, a kawę z masłem zaczęto robić na całym świecie.

Co zawiera oryginalna receptura?

Niedługo po opublikowaniu przepisu na blogu, Asprey stworzył firmę produkującą oryginalną bulletproof coffee. Aktualnie firma ma już na koncie otwarcie pierwszej, oficjalnej kawianii. Oryginalna receptura zamieszczona na blogu zawiera następujące składniki kawy kuloodpornej:

  • niesolone masło od krów karmionych trawą,
  • średniołańcuchowe trójglicerydy, czyli tłuszcz MCT, np. olej kokosowy
  • dobrej jakości ziarna kawy (najlepiej arabica)

Fakty i mity

Dosyć popularne jest picie bulletproof coffee zamiast śniadania. Nie jest to jednak dobry pomysł, nawet dla osób na diecie keto. Dlatego pamiętaj, że zamienianie wartościowego posiłku na kawę z masłem może negatywnie wpłynąć na Twoje zdrowie. Będąc na tradycyjnej diecie, kawa kuloodporna będzie bombą kaloryczną, która prędzej utrudni odchudzanie, niż je przyspieszy. Jeśli bardzo chcesz spróbować tego napoju, a nie interesuje Cię zmiana diety – wypij go przed aktywnością fizyczną! Kawa na pewno Cię pobudzi, a dodatkowo nie będziesz musiał zastanawiać się nad komponowaniem przed treningowego posiłku.

Przepis na kawę kuloodporną

Aby przygotować napój potrzebne Ci będą: 2 łyżeczki dobrej jakości kawy mielonej, 2 łyżeczki masła, 1 łyżeczka oleju kokosowego, szczypta soli, wybrane dodatki (np. cynamon, wanilia, kardamon lub gałka muszkatołowa). Na początek należy przygotować kawę. Może to być podwójne espresso, kawa z ekspresu, kawiarki lub dripa. Gotową kawę wlej do blendera i dodaj masło, olej oraz przyprawy (opcjonalnie). Jeśli nie posiadasz blendera, możesz użyć spieniacz do mleka lub melakser. Miksuj do uzyskania gładkiej masy. Następnie przelej zawartość do kubka i gotowe!

Dla kogo kawa z masłem?

Kawa kuloodporna jest częstym napojem osób, będących na diecie ketogenicznej. Co do samej diety warto zaznaczyć, że specjaliści od zdrowego żywienia nie są zbyt przychylni, co do tego sposobu żywienia. Aby osiągnąć wymarzone efekty należy wprowadzić organizm w stan ketozy. Jest to moment, w którym organizm nie pobiera energii z cukru, a z nagromadzonego tłuszczu. By uzyskać ketozę, trzeba ograniczyć ilość węglowodanów niemalże do zera. Owszem, można wtedy stracić kilka kilogramów, jednak w ten sposób możemy również doprowadzić do wycieńczenia organizmu.

Czy dieta ketogeniczna jest zdrowa?

Wszystko zależy od tego, w jaki sposób zostanie przeprowadzona. Zdaniem ekspertów, powinna trwać od 6 do 12 miesięcy. Dłuższe stosowanie ma zły wpływ na zdrowie oraz zwiększa ryzyko chorób serca. Warto pamiętać, że należy do diet restrykcyjnych, które zawsze wiążą się z przeciwskazaniami, niedoborami lub dolegliwościami. Właśnie dlatego część dietetyków uważa, że dieta keto jest bezpieczna tylko w przypadku sportowców, stosujących ją przez wyznaczony okres oraz u dzieci, cierpiących na padaczkę lekooporną.

Zalety kawy kuloodpornej

Największą zaletą, a zarazem jedyną, której nie sposób zaprzeczyć, jest zapewnienie uczucia sytości. To bardzo ważny aspekt, szczególnie dla osób będących na diecie ketogenicznej. Połączenie kawy z tłuszczami nasyconymi przyspiesza metabolizm oraz pozwala szybciej zaadaptować się do stanu ketozy. Kolejną zaletą jest dostarczenie dużej dawki energii. Zwolennicy napoju mówią również o polepszeniu samopoczucia, poprawie koncentracji oraz ukrwienia.

Wady kawy z masłem i olejem

Kawa kuloodporna nie jest polecana osobom zaczynającym redukcję, głównie z powodu wysokiej kaloryczności napoju. Dodatkowo, bulletproof coffee zwiększa ilość ciał ketonowych. To pożądany proces w przechodzeniu na dietę ketogeniczną, lecz jednocześnie jest to wkład energetyczny składający się z ogromnej ilości kwasów nasyconych. Oznacza to, że organizm, zamiast korzystać z tłuszczu zgromadzonego na boczkach czy brzuchu, wykorzystuje tłuszcz, który został dostarczony wraz z kawą. Jeśli chodzi o stanowisko dietetyków, jest ono jasne: nasycone kwasy tłuszczowe powinniśmy spożywać w jak najmniejszej ilości.

Bulletproof coffee, czyli kawa z masłem – podsumowanie

Kiedy kawa kuloodporna stała się popularna, okrzyknięto ją niemal magicznym napojem, który nie posiada skutków ubocznych. Oczywiście nie trzeba było długo czekać, by specjaliści jasno wskazali jej wady i zalety. Picie kawy kuloodpornej ma większy sens dla osób na diecie niskowęglowodanowej, ponieważ dzięki ilości tłuszczów nasyconych, mogą dostać prawdziwy zastrzyk energii. Jednak zbyt częste spożywanie może nieść za sobą negatywne skutki dla organizmu. Warto pamiętać, że bulletproof coffee jest bombą kaloryczną, co w przypadku osób na diecie tradycyjnej, może znacznie utrudnić odchudzanie.

Powiązane:

Archiwum: styczeń 2024
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Ile węglowodanów jeść na diecie niskowęglowodanowej: kompletny poradnik

Następny artykuł

Jak bezpiecznie zakończyć dietę ketogeniczną i przejść na węglowodany

Zobacz też