Keto brownie – jak przygotować czekoladowe ciasto dla osób na diecie?

Dieta ketogeniczna, nazywana w skrócie keto, cieszy się ogromną popularnością. Jej głównym założeniem jest zwiększenie podaży tłuszczów przy zminimalizowaniu ilości węglowodanów i białka. Czy na diecie można jeść słodycze? Jak zrobić keto brownie? Sprawdź!

W skrócie:

  • Dieta ketogeniczna, znana jako keto, polega na zwiększeniu spożycia tłuszczów i ograniczeniu węglowodanów oraz białka. Jeśli chodzi o ciasta, trzeba je całkowicie wykluczyć, chyba że są przygotowane w wersji keto. ✔️
  • Keto brownie to wilgotne ciasto czekoladowe, które jest przykładem dietetycznego ciasta na diecie keto. ✔️
  • Przygotowanie keto brownie wymaga zastąpienia cukru i mąki pszennej zamiennikami, takimi jak erytrytol, stewia, mąka migdałowa, kokosowa lub sezamowa. ✔️
  • Keto brownie można również zakupić gotowe w sklepach ze zdrową żywnością, sprawdzając skład, aby upewnić się, że spełnia wymagania diety. ✔️
  • Dieta keto powinna być stosowana rozważnie po konsultacji z dietetykiem lub lekarzem, a zmiany w jadłospisie powinny być wprowadzane z rozsądkiem. ✔️

Keto brownie jako przykład dietetycznego ciasta

Keto zakłada rezygnację z węglowodanów, co jest równoznaczne z detoksem cukrowym. Zaproponowany sposób odżywiania prowadzi do uregulowania poziomu cukru w organizmie. Tym samym zmniejsza się ochota na podjadanie pomiędzy posiłkami i sięganie po słodkie przekąski. 

Oczywiście cały proces jest rozłożony w czasie, dlatego osoby rozpoczynające dietę wciąż mogą odczuwać silną pokusę, by sięgnąć po batonik lub czekoladę. Napady głodu będą jednak coraz rzadsze, ponieważ spożywanie większej ilości tłuszczów zapewnia na dłużej uczucie sytości. Warto dodać, że osoby decydujące się na dietę keto nie będą pozbawione przyjemności sięgania po słodkie desery. Jednym z pomysłów na przekąskę jest keto brownie – wilgotne ciasto czekoladowe.

Przepis na keto deser czekoladowy

Aby przygotować ciasto dla osób na diecie niskowęglowodanowej, musisz zrezygnować z cukru i mąki pszennej. Śmiało sięgnij po zamienniki – cukier możesz zastąpić erytrytolem lub stewią, mąkę pszenną natomiast mąką migdałową, kokosową lub sezamową. 

Do przygotowania mocno czekoladowego wypieku potrzebujesz również czekolady z dużą zawartością kakao (85%). Zamiast mąki warto użyć zmielonych migdałów lub orzechów. Pozostałe składniki niezbędne do przygotowania keto deseru to jajka i masło. Przyrządzenie ciasta nie jest skomplikowane.

  1. Czekoladę z masłem rozpuść w kąpieli wodnej.
  2. Następnie dodaj do musu zmielone migdały, jajka i słodzik.
  3. Masę przelej do formy wyłożonej papierem do pieczenia i wstaw do piekarnika nagrzanego do 160℃.
  4. Wystarczy 20 minut, by uzyskać pyszne, czekoladowe ciasto keto brownie.

Porada ‍

Nawet w wersji keto, brownie nie pieczemy do suchego patyczka. Na patyczku powinno znajdować się trochę ciasta. Najlepiej sprawdzić ciasto w kilku miejscach, aby upewnić się, że jest równomiernie upieczone.

Keto brownie w dietetycznym menu

Osoby stosujące dietę keto wcale nie muszą samodzielnie przygotowywać słodkich deserów. W sklepach ze zdrową żywnością można zakupić specjalne batoniki, ciastka, czekolady czy kremy do smarowania spełniające wymagania diety. Decydując się na zakup, warto sprawdzić skład, czytać dokładnie etykiety, aby mieć pewność, że dany produkt nie zawiera niepożądanych substancji słodzących. 

Jeśli masz szczególną ochotę na keto brownie, możesz kupić specjalną mieszankę przygotowaną z myślą o osobach na diecie paleo, keto, czy bezglutenowej. Mix pozwoli ci szybko stworzyć smaczną przekąskę. Mieszanka zawiera najczęściej mąkę słonecznikową oraz substancje słodzące.

Mąka, cukier, czekolada – co wolno, a czego unikać na diecie keto?

Co znajduje się na liście produktów zabronionych na diecie keto? To przede wszystkim produkty pszenne (makarony, ciasta), ryż, kukurydza, płatki śniadaniowe i owsiane, produkty skrobiowe (ziemniaki, banany), winogrona, jabłka, pomarańcze, ananasy, napoje gazowane, słodzone soki. A po co można spokojnie sięgnąć?

  • mięso;
  • owoce morza;
  • ryby;
  • jaja;
  • nabiał;
  • orzechy;
  • tłuszcze (masło, oliwa z oliwek, olej kokosowy);
  • mleko kokosowe, migdałowe;
  • warzywa (szpinak, brokuły, kalafior, szparagi, bakłażan, cukinia, ogórek, kapusta, awokado).

Jak każda inna, tak i dieta keto powinna być stosowana rozważnie, najlepiej po konsultacji z dietetykiem lub lekarzem. Jej wprowadzenie warto poprzedzić badaniami. Musisz pamiętać, że każda modyfikacja jadłospisu może przynieść nie tylko wiele dobrego, ale i złego. Gdy chcesz zmienić sposób odżywiania, rób to z głową! Jeśli tak będzie, keto brownie, warto włączyć do swojego jadłospisu.

Powiązane:

Archiwum: maj 2024
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Paski do badania ketozy - jak sprawdzić poziom ketonów i czym to grozi

Następny artykuł

Czy dieta ketogeniczna jest zdrowa: zalety i wady

Zobacz też