Dieta ketogeniczna – dla kogo będzie to dobry wybór?

Dieta ketogeniczna – dla kogo polecany, a komu odradzany sposób odżywiania? Wyjaśniamy i rozwiewamy wątpliwości. Sprawdź koniecznie!

Chciałbyś spróbować diety ketogenicznej, ale nie wiesz, czy ten sposób odżywiania jest odpowiedni dla Ciebie? W takim razie przeczytaj, kiedy nie powinno się zmieniać konwencjonalnych metod odżywiania, a kiedy można korzystać z diety ketogenicznej. Komu dieta wysokotłuszczowa przyniesie oczekiwane korzyści?

Dieta ketogeniczna – co warto wiedzieć?

Mało kto zdaje sobie sprawę, że dieta ketogeniczna wcale nie jest nowością! Powstała ona prawie 100 lat temu jako dieta lecznicza i stosowana była u pacjentów z cukrzycą, chorobą Parkinsona i Alzheimera.

Najogólniej można powiedzieć, że polega ona na maksymalnym ograniczeniu spożywania węglowodanów – głównego źródła energii dla organizmu w konwencjonalnych dietach. Dlaczego? Zbyt duże spożycie węglowodanów odkłada się w organizmie w postaci tłuszczu. W diecie ketogenicznej węglowodany zostają zastąpione tłuszczami – stanowią one nawet 80-90% całych posiłków! To właśnie z nich organizm wprowadzony w stan ketozy zaczyna czerpać energię. Efekty? Lepsze samopoczucie, uczucie lekkości i sytości, spadek masy ciała, zminimalizowanie objawów wspomnianych już chorób.

Dziś dietę ketogeniczną coraz częściej wybierają również osoby zdrowe – oraz te cierpiące na zupełnie inne schorzenia niż cukrzyca lub choroba Parkinsona. Czy słusznie? Niestety, nie zawsze.

Dieta ketogeniczna – dla kogo będzie odpowiednia?

Kto może więc korzystać z dobrodziejstw diety wysokotłuszczowej? Przede wszystkim są to osoby zdrowe, które nie cierpią na żadne choroby przewlekłe – a zwłaszcza choroby układu pokarmowego. Takie osoby mogą przejść na dietę ketogeniczną, jeśli zależy im na redukcji masy ciała czy pozbyciu się kłopotliwych wzdęć. Warto jednak od razy zaznaczyć, że wielu badaczy i dietetyków jest zdania, że dieta wysokotłuszczowa powinna być w takim przypadku stosowana maksymalnie przez okres 6 miesięcy. Po tym czasie dobrze jest choć na kilka miesięcy wrócić do bardziej konwencjonalnych metod odżywiania. 

Drugi typ odpowiedzi na pytanie „dieta ketogeniczna – dla kogo?” to wspomniane już osoby chore na cukrzycę, choroby Alzheimera i Parkinsona. Dieta ketogeniczna może też pomóc zmniejszyć częstotliwość i dotkliwość napadów padaczkowych, więc polecana jest często również epileptykom. Niektórzy specjaliści zalecają także wypróbowanie diety wysokotłuszczowej jako metody wspomagającej u osób z autyzmem.

Kiedy nie stosować diety wysokotłuszczowej

Dieta ketogeniczna – dla kogo nie jest to dobry wybór? Niektóre schorzenia sprawiają, że przejście na dietę wysokotłuszczową może być bardzo ryzykowne. Jeśli więc cierpisz np. na choroby układu krążenia, lepiej z niej zrezygnuj – albo stosuj pod ścisłą kontrolą dietetyka i lekarza. Dlaczego? Nieumiejętnie skomponowana dieta ketogeniczna może zwiększyć ilość cholesterolu we krwi.

Bezwzględnie z diety wysokotłuszczowej powinny także zrezygnować osoby cierpiące na choroby nerek, wątroby i trzustki. Taka dieta dodatkowo obciąża wymienione organy wewnętrzne, co może nasilić objawy choroby i niewydolności.

Dieta ketogeniczna nie jest wreszcie zalecana przy insulinooporności. Ostrożnie dietę tę powinny również stosować kobiety w ciąży. W tych stanach stosowanie diety wysokotłuszczowej nie jest zakazane, ale powinno odbywać się ostrożnie. Szczególnie istotne jest tutaj zapewnienie sobie różnorodności posiłków i dużej ilości zdrowych tłuszczów. Zaleca się więc zastąpienie masła, margaryny czy słoniny tłuszczami roślinnymi oraz pochodzącymi ze spożycia tłustych ryb, awokado czy orzechów.

Dieta ketogeniczna – dla kogo to dobry wybór, a kto powinien jej unikać? To pytanie powinien zadać sobie każdy, kto chce zmienić swój dotychczasowy sposób odżywiania. Jak każda inna dieta, również ta wysokotłuszczowa może zdecydowaniem pomóc przy jednych schorzeniach, a przy innych – nasilić niepożądane objawy. Warto więc wiedzieć, czego się spodziewać jeszcze przed wprowadzeniem zmian! 

Powiązane:

Archiwum: luty 2024
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Alkohol na keto – czy można pić na diecie ketogenicznej?

Następny artykuł

Węglowodany przyswajalne – charakterystyka

Zobacz też