Cykliczna dieta ketogeniczna – zasady oraz zalety i wady diety

Cykliczna dieta ketogeniczna (CKD) to jedna z popularnych odmian diety ketogenicznej. Główna różnica polega na ilości przyjmowanych węglowodanów. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

Cykliczna dieta ketogeniczna jest świetną alternatywą dla sportowców oraz osób intensywnie trenujących, które chcą zapobiec utracie masy mięśniowej. Odmiana diety posiada jasno określony cykl, w którym co 5-6 dni dostarcza się organizmowi większej ilości węglowodanów.

Cykliczna dieta ketogeniczna – co to jest?

Cykliczna dieta ketogeniczna (CKD) to jedna z kilku odmian diety ketogenicznej. Została wymyślona przez grupę lekarzy, dietetyków i trenerów, zajmujących się zawodowymi sportowcami. Dieta posiada jasno określony cykl, podczas którego co 5-6 dni spożywa się posiłki wysokowęglowodanowe, co nazywa się ładowaniem węglowodanami lub ucztą węglowodanową. W przypadku sportowców, uzupełnienie węglowodanów ma zapobiec utracie masy mięśniowej oraz glikogenu.

CKD – dla kogo?

Jest to sposób żywienia stworzony głównie dla sportowców oraz osób, które intensywnie i regularnie trenują. Dzięki cyklicznej diecie ketogenicznej, można osiągać lepsze wyniki i o wiele szybciej budować masę mięśniową niż na standardowej diecie ketogenicznej (SDK). Dodatkowo, CKD przynosi korzyści osobom, którym trudno wytrzymać na SDK. W takich sytuacjach osoba chcąca wprowadzić swój organizm w stan ketozy, tak układa cykl, by móc poszaleć z ulubionymi przekąskami, zawierającymi mnóstwo węglowodanów, np. w weekend.

Jak powinna wyglądać cykliczna dieta ketogeniczna?

Od 5 do 6 dni przestrzegaj standardowej diety ketogenicznej. Następnie przez 1 do 2 dni dostarcz znacznie większą ilość węglowodanów. Specjaliści polecają, by dni z większą ilością węglowodanów zostawiać na dni, podczas których wykonujesz najbardziej intensywne treningi. Procentowa liczba makro składników podczas uczty węglowodanowej:

  • 30-40% tłuszczów
  • 30-40% węglowodanów
  • 25-30% białek

CKD – podsumowanie

Cykliczna dieta ketogeniczna to dobre rozwiązanie przede wszystkim dla osób, które intensywnie trenują. Dzięki większemu spożyciu węglowodanów w określonych dniach, osoby te nie tracą masy mięśniowej. CKD jest również wybierana przez osoby, które nie chcą sobie odmawiać ulubionych, wysokowęglowodanowych potraw. Dzięki CKD mogą raz w tygodniu pozwolić sobie na prawdziwą ucztę!

Powiązane:

Archiwum: maj 2024
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Płatki owsiane - smaczny i zdrowy posiłek na diecie niskowęglowodanowej

Następny artykuł

Nienasycone kwasy tłuszczowe - kiedy i jak polepszyć ich poziom?

Zobacz też