Mąka kokosowa w diecie ketogenicznej – co warto wiedzieć?

Aby utrzymać w organizmie stan ketozy, należy spożywać odpowiednie produkty. Mąka kokosowa w diecie ketogenicznej jest wskazana ze względu na sporą zawartość tłuszczu. Poznaj zalety stosowania tego rodzaju mąki.

W skrócie:

  • Mąka kokosowa w diecie ketogenicznej zapewnia wysoką zawartość tłuszczów, dzięki bogactwu średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych i błonnika. 
  • Mąka kokosowa ma niski indeks glikemiczny, co sprawia, że nie podnosi nagłego poziomu glikemii we krwi, dlatego jest polecana dla osób z cukrzycą i na różnego rodzaju diety. 
  • Stosowanie mąki kokosowej w diecie ketogenicznej jest szczególnie korzystne do potraw na słodko, takich jak desery, naleśniki czy gofry, jednak nie nadaje się do gotowania czy robienia ciast na pierogi. 
  • Mąka kokosowa może być używana jako zamiennik innych mąk, ponieważ pomaga zmniejszyć uczucie głodu i ma specyficzny, słodkawy smak. 
  • Jest bezglutenowa i można ją zakupić w sklepach z żywnością ekologiczną lub internetowych, choć nie jest tak powszechnie dostępna jak inne mąki. 

Mąka kokosowa w diecie ketogenicznej – dlaczego warto?

Mąka kokosowa w diecie ketogenicznej zapewnia wysoką zawartość tłuszczów. Jest ona bowiem bogatym źródłem wysokiej jakości tłuszczów, które są wskazane do utrzymania stanu ketozy. Bogactwo średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych i błonnika zapewnia na długo uczucie sytości. Mąka zawiera również bogactwo witamin z grupy B, a także witaminę A i C. Oprócz tego dostarcza niezbędnych minerałów tj. selen, magnez, fosfor, żelazo i wapń.

mąka kokosowa pomaga uregulować poziom cukru i cholesterolu we krwi

Mąka kokosowa w diecie ketogenicznej – indeks glikemiczny

Mąka kokosowa zawiera niewielka zawartość węglowodanów, na korzyść tłuszczów. To sprawia, że jest produktem o niskim stężeniu Ig. Oznacza to, że nie podnosi poziomu glikemii we krwi nagle, tak jak ma to miejsce po spożyciu mąk glutenowych. Jest więc uważana za produkt o niskim indeksie glikemicznym, wskazanym dla osób z cukrzycą, czy stosujących różnego rodzaju diety.

 Mąka kokosowa w diecie ketogenicznej – jak stosować?

Mąka kokosowa w diecie ketogenicznej sprawdzi się do różnego rodzaju potraw na słodko. Można ją stosować jako dodatek do deserów, naleśników czy gofrów. Nie sprawdzi się jednak do gotowania, czy robienia ciasta na pierogi. Ma zupełnie inną strukturę niż mąka pszenna, dlatego nie stanowi dobrego spoiwa. 

Pamiętaj ✨

Mąka kokosowa wiąże wodę lepiej niż inne mąki. Jedna porcja mąki pszennej odpowiada ⅓ porcji mąki kokosowej.

Mąka kokosowa w diecie ketogenicznej może stanowić zamiennik innego rodzaju mąk. Wysoka zawartość tłuszczu i błonnika sprawia, że przyczynia się w znacznym stopniu do zmniejszenia uczucia głodu. Ma specyficzny, słodkawy smak, dlatego najlepiej dodawać ją w połączeniu z innymi mąkami. Jest produktem bezglutenowym, o niskim indeksie glikemicznym. Nie jest produktem powszechnie dostępnym, a zakupu najlepiej dokonać w sklepie z żywnością ekologiczną lub w sklepach internetowych.

Powiązane:

Archiwum: styczeń 2024
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Warzywa na keto diecie – czy wszystkie są wskazane?

Następny artykuł

Błonnik na keto – jaką spełnia funkcję?

Zobacz też