Ile kalorii na diecie keto powinieneś spożywać?

Chcesz zmienić sposób odżywiania i zastanawiasz się ile kalorii na diecie keto możesz spożywać? Nie wiesz, jak to obliczyć i czym się kierować? Sprawdź nasze podpowiedzi!

Ile kalorii na diecie keto powinna spożywać drobna kobieta, a ile – uprawiający sporty mężczyzna? Czy łatwo to wyliczyć i na co zwrócić uwagę? Wyjaśniamy!

Ile kalorii na diecie keto będzie odpowiednie dla ciebie?

Ile kalorii na diecie keto będzie dobre dla ciebie odpowiednie? Uzyskać odpowiedź na takie pytanie pomogą ci kalkulatory kalorii. Tak jak na każdej diecie, również na keto ważne jest określenie własnego zapotrzebowania kalorycznego. Czym ono jest? 

Twoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne w dietetyce określa się mianem całkowitej przemiany materii. Jest to przeliczenie podstawowej przemiany materii (ilości energii niezbędnej organizmowi do zachowania podstawowych funkcji życiowych) i aktywności fizycznej. Pod uwagę bierze się także twój wiek, wzrost oraz niektóre schorzenia (przykładowo osoby borykające się z nadczynnością tarczycy powinny spożywać więcej kalorii niż wynika to z zapotrzebowania dla osób zdrowych).

Samodzielne wyliczenie zapotrzebowania kalorycznego nie jest łatwe – lepiej skorzystać z dostępnych online kalkulatorów. Co dalej? Jeśli chcesz schudnąć, od otrzymanego wyniku odejmij ok. 200-300 kcal. To będzie ilość kalorii, dzięki której pozostaniesz w tzw. deficycie kalorycznym i zaczniesz chudnąć.

Kalorie to nie wszystko! O czym jeszcze warto wiedzieć?

Odpowiadając na pytanie ile kalorii na diecie keto trzeba przez cały czas pamiętać, że dieta wysokotłuszczowa jest specyficznym sposobem odżywiania. Przygotowywanie posiłków zawierających duże ilości tłuszczów zwłaszcza na początku może powodować frustrację – łatwo przecież swoje zapotrzebowanie przekroczyć. Jeśli i ciebie dotknie ten problem, nie zniechęcaj się! Próbuj dalej albo poproś o poradę dietetyka. Pomóc może ci też stosowanie postu przerywanego. Wyznacz sobie okno czasowe, w którym będziesz zjadać wszystkie posiłki, a przez resztę czasu nie jedz – pij jedynie wodę. Nie wyznaczaj jednak sobie zbyt restrykcyjnych granic! Bardzo dobrze sprawdza się np. post w wersji 8/16, czyli jesz przez 8 godzin (np. 8-16) i pościsz przez pozostałe 16.

Kiedy rozpoczynasz przygodę z dietą ketogeniczną pamiętaj także, aby dużo pić, a także wybierać różne rodzaje tłuszczów. Na początku waż też wszystkie produkty i dokładnie przygotowuj posiłki – z czasem będziesz robił to intuicyjnie i kuchenna waga przestanie być potrzebna!

Ile kalorii na diecie keto? Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Wszystko zależy od twojego indywidualnego zapotrzebowania kalorycznego. Dlatego też zanim przejdziesz na dietę, koniecznie postaraj się je wyliczyć!

Powiązane:

Archiwum: marzec 2024
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Czy nasycone kwasy tłuszczowe są zdrowe? kwestia kontrowersji

Następny artykuł

Jak przyspieszyć wejście w ketozę: skuteczne triki i porady

Zobacz też