Egg fast – zasady i jadłospis

Najważniejsze informacje

 • Post jajeczny powinien trwać od 3 do 5 dni.
 • W czasie postu jajecznego należy spożywać minimum 6 jajek na dobę i pić duże ilości wody.
 • Dieta jajeczna stosowana zbyt długo może stać się przyczyną niedoborów.
 • Istnieje przynajmniej kilka odmian diety jajecznej.

Na czym polega egg fast?

Egg fast to sposób na szybkie wprowadzenie organizmu w stan ketozy. Głównym założeniem tej diety, w jej najbardziej znanej wersji, jest spożywanie w ciągu dnia jedynie jajek, serów i tłuszczy. Jednakże nie jest to jedyna forma diety jajecznej. Post jajeczny może być jeszcze bardziej restrykcyjny – niektóre diety jajeczne zakładają spożywanie tylko jaj albo jedynie jaj i grapefruitów! W żadnym wypadku diety tego typu nie powinny trwać dłużej niż kilka dni!

Jakie główne założenia towarzyszą najbardziej popularnej wersji egg fast?

 • Dieta powinna trwać od 3 do 5 dni.
 • W ciągu dnia należy zjadać minimum 6 jaj (najlepiej pochodzących ze sprawdzonego źródła).
 • Na każde 1 jajko powinno się spożyć 15 g tłuszczy i 28 g sera.
 • Pierwszy posiłek trzeba zjeść do 30 minut po przebudzeniu, a ostatni – na 3 godziny przed snem.
 • Należy jeść regularnie, w odstępach co 3-5 godzin.
 • Podczas postu jajecznego zalecane jest picie dużych ilości wody (minimum 3 litry).
 • Egg fast można stosować nie częściej niż 1 raz w miesiącu.

Podczas egg fast podstawą twoich posiłków, poza jajkami, powinny stać się tłuszcze oraz sery. Nie stawiaj jednak jedynie ma masło! Wybieraj różnorodne źródła tłuszczu. Najlepiej byłoby, aby w twoich posiłkach pojawił się olej MCT, ale możesz spożywać też oliwę, oleje roślinne, tłustą śmietanę, masło klarowane, majonez oraz smalec.

Przed zastosowaniem diety dobrze się przygotuj. Zrób zakupy na kilka dni – jeśli w czasie egg fast nie będziesz wchodzić do sklepów, jest mniejsza szansa na to, że złamiesz się i sięgniesz po niedozwolony produkt. Jajka przechowuj zawsze w lodówce. Po przyniesieniu ze sklepu od razu je schowaj – skorupki umyj dopiero bezpośrednio przed spożyciem jaj. Dzięki temu dłużej zachowają świeżość.

Czy post jajeczny pomaga schudnąć?

Czy post jajeczny faktycznie działa? W trakcie kilku dni stosowania jajecznej diety możesz stracić nawet 5 kilogramów! Pamiętaj jednak, że nie będzie to po prostu utrata tkanki tłuszczowej – pierwsze kilogramy, jak zawsze, oznaczają przede wszystkim utratę wody i masy mięśniowej.

Atutem diety egg fast jest jednak to, że prawdopodobnie nie będziesz odczuwał głodu, mimo iż drastycznie ograniczysz ilość kalorii. Jak to możliwe? Uczucie sytości zapewni ci połączenie produktu wysokobiałkowego (jajka) z dużą ilością tłuszczu przy niskiej zawartości węglowodanów w posiłkach. Odchudzanie będzie wspierało także wprowadzenie do diety oleju MCT. Jest bardzo sycący, a dodatkowo wpływa na regulację hormonu głodu i insuliny.

Post jajeczny pomoże ci także uzupełnić poziom witaminy D oraz niektórych składników odżywczych takich jak selen, fosfor, cholina i żelazo.

Wiele osób obawia się, że po egg fast, jak po wielu innych dietach, czeka je efekt jo-jo. W tym przypadku wiele zależy od ciebie! Jeśli po zakończeniu postu powrócisz do złych nawyków żywieniowych i zjadania zbyt wielu kalorii dziennie, twoja waga ponownie wzrośnie. Jeśli jednak utrata kilku zbędnych kilogramów zachęci cię do trwałych zmian (nie tylko przejścia na dietę ketogeniczną), efekt jo-jo ci nie grozi! Pamiętaj też, że najlepsze efekty daje połączenie rozsądnej diety i aktywności fizycznej. Po zakończeniu diety jajecznej warto więc nadal ograniczać spożycie kalorii. Ułatwisz to sobie, jeśli zdecydujesz się np. stosować post przerywany. Możesz oczywiście postawić też na dowolną inną formę diety, która będzie dla ciebie najbardziej komfortowa. Jest duża szansa, że doczekasz się wówczas spodziewanych spektakularnych efektów!

Przykładowy jadłospis podczas postu jajecznego

Jak może wyglądać plan żywieniowy podczas stosowania egg fast? Wbrew pozorom taka dieta pozwala na drobne urozmaicenia. Nie musisz przez cały czas jadać jedynie jaj gotowanych na miękko lub na twardo. Sięgaj także po omlety, jajecznice, przyrządzaj jajka w koszulce oraz jajka sadzone. Przykładowy jadłospis?

 • Na śniadanie zjedz jajko na miękko i 1,5 łyżki oleju.
 • Drugie śniadanie może stanowić omlet przyrządzony z 2 jaj z dodatkiem parmezanu lub sera cheddar oraz 1 łyżki oliwy (albo masła klarowanego).
 • Na obiad zjedz 2 jajka sadzone z mozzarellą.
 • Kolację może stanowić np. jajko na twardo (albo jajko w koszulce) z dodatkiem majonezu i plastra twojego ulubionego sera.

Egg fast – przeciwwskazania

Czy każdy może zastosować egg fast? O ile samo jedzenie jajek w zbilansowanej diecie dozwolone jest niemal każdemu, to z postem jajecznym trzeba uważać. Nie powinien on trwać dłużej niż kilka dni (pod pewnymi warunkami może trwać maksymalnie 2 tygodnie)! Jego dłuższe stosowanie może przyczynić się do powstania niedoborów składników odżywczych i witamin. Co więcej, z tego typu diety eliminacyjnej zdecydowanie zrezygnować muszą osoby cierpiące na niektóre schorzenia.

Post jajeczny nie jest wskazany przy podwyższonym poziomie cholesterolu, chorobach układu krążenia oraz schorzeniach wątroby, nerek czy trzustki. Nie mogą stosować go także osoby zmagające się z cukrzycą typu 1 lub 2. 

Dieta jajeczna i jej odmiany

Post jajeczny najczęściej rozumiany jest jako odmiana diety ketogenicznej – stąd też dozwolone jest zajadanie się nie tylko samymi jajkami, ale też tłuszczami oraz serem.  Istnieją jednak także inne rodzaje diet jajecznych. Najbardziej restrykcyjne dopuszczają przez kilka dni spożywanie jaj bez żadnych dodatkowych produktów.

Inna odmiana diety jajecznej to tzw. dieta 14-dniowa. W tej wersji egg fast dopuszczalne jest spożywanie mięsa, chudych ryb oraz warzyw niezawierających zbyt dużych ilości węglowodanów. Unikasz więc jedzenia np. marchwi, buraków czy ziemniaków. Z powodzeniem możesz natomiast zajadać się szpinakiem, brokułami czy pomidorami. Dodatkowym warunkiem tej odmiany postu jajecznego jest to, aby przynajmniej jeden posiłek w ciągu dnia składał się jedynie z jajek. W sumie w ciągu doby możesz zjeść 3 posiłki.

Jeszcze inny typ diety jajecznej dopuszcza spożywanie dowolnych warzyw, a nawet owoców – i to w nieograniczonych ilościach! Poza tym 3 razy dziennie należy zjeść posiłek złożony z jajka oraz kawałka chleba. Jajko może zostać przyrządzone w dowolny sposób, ale bez dodatku tłuszczu.

Egg fast, czyli post jajeczny to rodzaj kilkudniowej diety, który może pomóc ci schudnąć. W czasie stosowania tej metody podstawą twojego menu są przygotowywane na różne sposoby jajka. Jako źródło chudego białka jajka skutecznie hamują uczucie głodu, a co za tym idzie – ułatwiają utratę wagi. Post jajeczny pomaga też wejść w stan ketozy – wypróbuj go więc, jeśli np. planujesz przejść na dietę ketogeniczną. Czy egg fast działa? Tak – o ile przestrzegasz zaleceń diety!

Powiązane:

Archiwum: styczeń 2024
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Low carb high fat – podstawowe założenia

Następny artykuł

Dieta ketogeniczna – kawa z mlekiem. Dozwolona czy zakazana?

Zobacz też