Low carb high fat – podstawowe założenia

Dieta low carb high fat, w skrócie LCHF opiera się na znacznym zmniejszeniu spożycia węglowodanów i rezygnacji z niektórych produktów. Jest pomocna, gdy chcesz stracić zbędne kilogramy. Dowiedz się, na czym dokładnie polega LCHF.

Dieta eliminacyjna, zwana również jako low carb high fat polega na rezygnacji z produktów węglowodanowych. Dieta posiada kilka możliwych wariantów, dzięki której łatwiej można dopasować typ diety do swojego stylu życia.

Low carb high fat – na czym polega?

Dieta LCHF to model żywienia w czasie którego eliminuje się produkty węglowodanowe. Ilość węglowodanów w diecie nie powinna przekraczać 50-220 gramów dziennie. W ten sposób organizm przestawia się na inne źródła pozyskiwania energii, w tym zapasy tkanki tłuszczowej. Dieta Low carb high fat jest zatem skierowana do osób, które pragną zredukować tkankę tłuszczową. Dieta musi być jednak stosowana co najmniej przez kilka miesięcy, ponieważ zmiana metabolizmu jest procesem niezwykle czasochłonnym.

Low carb high fat – rodzaje diety

Można wyróżnić trzy różne warianty diety Low carb high fat. Należą do nich:

  • dieta ketogeniczna – najbardziej restrykcyjny wariant, zakłada bardzo niską podaż węglowodanów, nawet 50 gramów w ciągu doby;
  • niskowęglowodanowa – ilość spożywanych węglowodanów nie powinna przekraczać 130 gram;
  • średniowęglowodanowa – ten wariant zakłada spożycie węglowodanów w ilości od 130 do 220 gramów.

Taki model żywienia zalecany jest dla osób z cukrzycą, padaczką lekooporną i innymi chorobami neurologicznymi.Sprawdzi się także u osób walczących z nadwagą.

Low carb high fat jest dietą eliminacyjną, która dla uzyskania zadowalających efektów wymaga czasu i systematyczności. Efekty nie są widoczne od razu, szczególnie jeśli walczysz z nadwagą. Czasem na na zadowalający rezultat trzeba poczekać kilka miesięcy. Zdecydowanym plusem tej metody jest brak rygoru. Ten rodzaj diety może 

stosować niemal każdy, kto chce zrzucić dodatkowe kilogramy i zmienić dietę na zdrowszą.

Powiązane:

Archiwum: styczeń 2024
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Wygodne buty na wesele do tańca – jakie buty do tańca wybrać?

Następny artykuł

Egg fast – zasady i jadłospis

Zobacz też